W dniu 6.10.2022 r. w Kolonii Skrobów odbyła się narada robocza hodowców świń rasy puławskiej z województwa lubelskiego i mazowieckiego.

Organizatorem spotkania była Spółka POLSUS – Agro oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” i Regionalny Związek Hodowców i Użytkowników Świń Rasy Puławskiej „PUŁAWIAK”.

Naradę dotyczącą współpracy w zakresie sprzedaży tuczników do sieci AUCHAN Polska otworzył Adam Zboina – Prezes POLSUS – Agro Sp. z o.o, który podsumował skup świń rasy puławskiej za pośrednictwem spółki. Do Zakładów Mięsnych Łuków i Mościbrody w okresie od stycznia do września 2022 r. zostało sprzedanych w 4719 świń. Od czerwca br. do zakładu mięsnego w Łukowie zostało sprzedanych 37 loch. Powstały z nich pasztet i luncheon, które powiększył asortyment sprzedawanych produktów (wędliny, mięso surowe, mielone) w sieci sklepów Auchan Polska.


Następnie głos zabrała dr Anna Hammermeister – Dyrektor Biura Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”. Przedstawiła bieżącą sytuację w hodowli świń oraz działania, które podejmuje „POLSUS”, aby wspomóc hodowców. Wspomniała m. in. o wspólnych działaniach z innymi organizacjami branżowymi w ramach inicjatywy #Hodowcy Razem oraz o pracach nad strategią dla sektora trzody chlewnej przygotowywaną w ministerstwie rolnictwa i zadaniem wyznaczonym dla „POLSUS”, tj. analizą produkcji świń, w tym produkcji z uwzględnieniem wykorzystania ras zachowawczych i ras objętych programami hodowlanymi zatwierdzonymi przez Ministerstwo, w szczególności rasy: wielka biała polska (wbp), polska biała zwisłoucha (pbz), duroc, hampshire oraz pietrain.

Ponownie duże zainteresowanie wzbudził temat wykorzystania 7. linii knurów puławskich: Frykas (Fr), Winiak (W), Rodak (R), Karat (K), Sam (S), Pol (P), Wicher (I) w Programie ochrony zasobów genetycznych.
Dr Zbigniew Bajda stwierdził, iż należy bezwzględnie wykorzystywać siedem linii knurów w każdej hodowli tak, aby wzrost inbredu był jak najniższy.

Przykładowy schemat kojarzeń:
r x W
w x P
p x K
k x I
i x Fr
fr x S
s x R
małe litery – loszki DUŻE LITERY – KNURY
Ostatnim, bardzo miłym punktem spotkania było wręczenie przez Prezesa Adama Zboinę i Dyr. Annę Hammermeister płyt przepędowych hodowcom, którzy współpracują ze spółką POLSUS – Agro.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem