W dniu 23.05.2023 r. w Kolonii Skrobów odbyło się szkolenie dla hodowców z woj. lubelskiego i mazowieckiego z zakresu dobrostanu świń.

Organizatorem szkolenia była Spółka POLSUS-AGRO przy współudziale PZHiPTCh „POLSUS”.

Szkolenie pt. „Dobrostan świń warunkiem osiągnięcia maksymalnych wyników produkcyjnych w chlewniach świń rasy puławskiej” przeprowadził dr n. wet. Piotr Kołodziejczyk. W swoim wykładzie przedstawił uczestnikom szkolenia:
• aktualne normy utrzymania świń,
• czynniki zmniejszające komfort bytowy świń,
• zasady bezstresowego przemieszczania świń,
• dodatkowe wymagania w zakresie dobrostanu w ramach Programu zasobów genetycznych świń rasy puławskiej,
• nowe normy dobrostanu pozwalające na dofinansowanie w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt.

Uzupełnieniem wykładu było przedstawienie przez prezesa POLSUS-AGRO sp. z o.o. Adama Zboinę krótkiej prezentacji zdjęciowej z gospodarstwa hodowcy świń puławskich Pana Pawła Wodzyńskiego. Były to praktyczne rozwiązania wprowadzone w chlewni, które poprawiły dobrostan zwierząt.

W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele AUCHAN Polska Pan Kazimierz Kosiński i Marcin Miszczuk, którzy omówili plany zakupowe oraz działania promocyjne na 2023 r. Zapewnili hodowców o dalszej współpracy i partnerstwie w oparciu o wspólny projekt handlowy, którego istotą jest ściśle określny produkt, produkowany w określony sposób oraz pochodzący z określonego regionu. Są to oczywiście produkty sprzedawane w sieci sklepów AUCHAN Polska pod marką PEWNI DOBREGO, które powstały z mięsa świń rasy puławskiej.

Pan Andrzej Szymanek - specjalista ds. sprzedaży nowoczesnej z ZM Łuków przedstawił gamę nowych produktów powstających w ZM Łuków, min.: pasztet, luncheon, szynka wolno gotowana i gulasz wieprzowy wolno gotowany. Podkreślił, iż zwiększająca się ilość wytwarzanych produktów związana jest ze wzrostem zakupu świń puławskich. Trudna sytuacja na rynku wieprzowiny związana jest ze stale zmniejszającym się pogłowiem trzody chlewnej, a to w znacznym stopniu utrudnia plany zakupowe.

Wszyscy hodowcy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu oraz specjalnie przygotowane tablice reklamowe do zamieszczenia na terenie własnego gospodarstwa, informujące o prowadzeniu hodowli świń puławskich we współpracy z PZHiPTCh „POLSUS” i POLSUS-AGRO.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem