Dożynki to niezwykłe wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw, podziękowanie za tegoroczne zbiory i jednocześnie prośba o pomyślność przyszłych.

Zgodnie z tradycją w dniu patrona parafii w Czemiernikach - Świętego Ludwika, 25 sierpnia odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne, podczas których świętowali rolnicy z tego regionu oraz licznie przybyli goście i okoliczni mieszkańcy.
Barwny korowód, przepiękne wieńce dożynkowe oraz bochen chleba wypieczony z tegorocznego zboża to symbole dożynek.
Wśród lokalnych wystawców, stoisk z regionalnymi przysmakami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich, również Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” przedstawił swoją ofertę hodowlaną skierowaną do hodowców i producentów świń.

Stoisko informacyjno-doradcze Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” obsługiwane było przez specjalistów ds. hodowli, którzy są źródłem rzetelnej informacji nt. hodowli i chowu świń. Ponadto na stoisku można było zaopatrzyć się w materiały informacyjne i reklamowe oraz otrzymać specjalne opracowanie pt. „Hodowla świń ras wielkiej białej polskiej, polskiej białej zwisłouchej i puławskiej w gminie Czemierniki w latach 1973-2023”, które na podstawie materiałów źródłowych przygotował Zespół:
prof. dr hab. Marek Babicz – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
dr inż. Zbigniew Bajda – POLSUS-Agro w Warszawie
mgr inż. Arkadiusz Filipek – Urząd Gminy w Czemiernikach
lic. Ewa Gałązka – POLSUS-Agro w Warszawie
dr inż. Anna Hammermeister – Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” w Warszawie
mgr inż. Martyna Snopkiewicz – Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej, „POLSUS” w Warszawie

Przygotowana przez „POLSUS” degustacja wyrobów z mięsa wieprzowego cieszyła się ogromną popularnością wśród zwiedzających. Uczestnikom dożynek zaoferowana została naprawdę polska wieprzowina, ponieważ świnie pochodziły od polskich rolników, urodziły się w Polsce, tu zostały odchowane i ubite. Degustacja oraz materiały reklamowe na stoisku PZHiPTCh „POLSUS” zostały sfinansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego #Fundusze Promocji.

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” obchodzi w tym roku 65-lecie swej działalności. Z tej okazji członkowie Zarządu Głównego „POLSUS” Pan Adam Zboina i Pan Łukasz Niedziela uhonorowali medalami okolicznościowymi przedstawicieli organizacji współpracujących na rzecz polskiej hodowli oraz hodowców i pracowników „POLSUS”. Uroczystość poprowadziła Pani Anna Hammermeister – Dyrektor Biura PZHiPTCh „POLSUS” w asyście Pana dr Zbigniewa Bajdy – Wiceprezesa Spółki POLSUS-AGRO.
Dziękujemy gospodarzom tego wydarzenia Panu Wójtowi Arkadiuszowi Filipkowi, Przewodniczącemu Rady Gminy Panu Markowi Bączkowi oraz Proboszczowi Parafii Ks. Jerzemu Latawcowi za zaproszenie do wzięcia udziału w Dożynkach.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem