Aktualności

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła udzielanie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali świnie na obszarach ASF. Pożyczki udzielane są w ramach środków przewidzianych na ten cel w planie finansowym Agencji na 2022 r., a ich wypłata następuje w terminie do 30 dni od dnia udzielenia pożyczki. W pierwszej kolejności udzielane będą pożyczki dla pozytywnie zweryfikowanych wniosków złożonych w IV kwartale 2021 r.

Dzięki pozytywnie zakończonym negocjacjom z Komisją Europejską 39 gmin uzyskało zmianę statusu z obszarów objętych restrykcjami o najwyższym poziomie uciążliwości, na strefy o znacznie łagodniejszych restrykcjach.

Odporność pojawia się u około jednej trzeciej świń w drugim tygodniu po szczepieniu, a pełną ochronę osiągnięto u wszystkich świń w czwartym tygodniu.
Amerykański minister rolnictwa pochwalił wysiłki władz w zakresie badań i ochrony w sprawie afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zwrócił uwagę na najnowsze wyniki badań Agricultural Research Service (ARS) w Waszyngtonie. Przedstawiono eksperymentalne szczepionki, które, jak wykazano, chronią zarówno europejskie, jak i azjatyckie świnie hodowlane przed obecnie występującym azjatyckim szczepem ASF.

W związku z nowymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń (ASF) zarówno w Polsce, jak też w krajach sąsiadujących (m. in. na Słowacji i w Niemczech) Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na polecenie Ministra Rolnictwa Grzegorza Pudy rozpoczęło pracę nad programem odbudowy gospodarstw po ASF.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wzmaga działania na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się ASF w Europie, rozszerzając swoją kampanię na kolejne dziewięć krajów.
W ubiegłym roku EFSA rozpoczął szeroką kampanię mającą na celu podniesienie świadomości na temat afrykańskiego pomoru świń w południowo-wschodniej Europie. Inicjatywa ta jest realizowana we współpracy z władzami krajów wchodzących w skład "regionu zainteresowania” – Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Grecji, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Serbii i Słowenii – ze względu na ich bliskie sąsiedztwo z państwami w których występuje ASF.

W związku z wejściem w życie nowych wytycznych dotyczących praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie zgodnie z wymaganiami załącznika II RWK 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń zmieniają się wymagania Powiatowych Lekarzy Weterynarii dla stad świń pozostających w strefach ASF. Nie dotyczy jeszcze strefy bez ograniczeń, czyli białej. 
W świetle nowych przepisów każdy hodowca musi przygotować i złożyć do Powiatowego Lekarza Weterynarii własny Plan bezpieczeństwa biologicznego.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem