Aktualności

W związku z nowymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń (ASF) zarówno w Polsce, jak też w krajach sąsiadujących (m. in. na Słowacji i w Niemczech) Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na polecenie Ministra Rolnictwa Grzegorza Pudy rozpoczęło pracę nad programem odbudowy gospodarstw po ASF.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wzmaga działania na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się ASF w Europie, rozszerzając swoją kampanię na kolejne dziewięć krajów.
W ubiegłym roku EFSA rozpoczął szeroką kampanię mającą na celu podniesienie świadomości na temat afrykańskiego pomoru świń w południowo-wschodniej Europie. Inicjatywa ta jest realizowana we współpracy z władzami krajów wchodzących w skład "regionu zainteresowania” – Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Grecji, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Serbii i Słowenii – ze względu na ich bliskie sąsiedztwo z państwami w których występuje ASF.

W związku z wejściem w życie nowych wytycznych dotyczących praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie zgodnie z wymaganiami załącznika II RWK 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń zmieniają się wymagania Powiatowych Lekarzy Weterynarii dla stad świń pozostających w strefach ASF. Nie dotyczy jeszcze strefy bez ograniczeń, czyli białej. 
W świetle nowych przepisów każdy hodowca musi przygotować i złożyć do Powiatowego Lekarza Weterynarii własny Plan bezpieczeństwa biologicznego.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem