W dniu 20.10.2023 r. w Kolonii Skrobów odbyło się szkolenie pt. „Efektywność żywienia świń rasy puławskiej paszami bez udziału GMO” skierowane do hodowców świń rasy puławskiej z woj. lubelskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Organizatorem szkolenia była Spółka POLSUS-AGRO oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele firm współpracujących z POLSUS-AGRO Sp. z o.o. w zakresie sprzedaży tuczników świń puławskich.

Szkolenie przeprowadził prof. dr hab. Eugeniusz R. Grela, który omówił następujące tematy:
1. Poekstrakcyjna śruta sojowa
2. Pasze rodzimego pochodzenia
3. Uprawa roślin bobowatych
4. Produkty uboczne przemysłu rolno-spożywczego
5. Skład i wartość pokarmowa mieszanek dla prosiąt i tuczników żywionych paszami bez GMO
Wykorzystanie w praktycznym żywieniu krajowych pasz białkowych jest nieuniknione ponieważ od 1 stycznia 2025 roku wejdzie w życie zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego (Dz.U. 20231149 z 20 czerwca 2023 r.).

Konsumenci chcą wiedzieć nie tylko czym karmione są zwierzęta, ale chcą również mieć pewność, że miały one zapewniony odpowiedni dobrostan. Oczekiwania sieci AUCHAN Polska w zakresie rozwijania dobrostanu w hodowli świń puławskich omówił Pan Kazimierz Kosiński Kupiec Auchan Polska.

Dyrektor Biura PZHiPTCh „POLSUS” Pani Anna Hammermeister przekazała hodowcom informację dotyczącą zmian wprowadzonych przez Instytut Zootechniki PIB od 14.09.2023 r. w Programie ochrony zasobów genetycznych świń rasy puławskiej, m.in.: w zakresie oceny użytkowości tucznej i rzeźnej zmieniono sposób wyliczenia minimalnej liczby ocenianych przyżyciowo zwierząt w okresie rozliczeniowym; określono ilość knurów w stosunku do ilości loch w stadzie, do których można otrzymać dofinansowanie w ramach PS dla WPR na lata 2023-2027.

Następnie Dyrektor handlowy ZM Mościbrody Pan Grzegorz Chwaszczewski przedstawił gamę wędlin, które są wytwarzane w tym zakładzie, a zakupić je można w sieci sklepów AUCHAN Polska pod marką PEWNI DOBREGO.
Prezes Spółki POLSUS-AGRO Pan Adam Zboina dokonał podsumowania skupu świń puławskich w 2023 r. W okresie od stycznia do września 2023 r. do Zakładów Mięsnych w Łukowie, ZM Mościbrodach i ZM Olewniku zostało sprzedanych za pośrednictwem spółki 5894 świń puławskich.

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” w tym roku obchodzi 65-lecie swej działalności. Z tej okazji Dyrektor Biura „POLSUS” Pani Anna Hammermeister oraz Prezes POLSUS-AGRO Pan Adam Zboina uhonorowali medalami okolicznościowymi przedstawicieli organizacji współpracujących na rzecz polskiej hodowli. W gronie docenionych osób znaleźli się: Prezes ZM Mościbrody Krzysztof Borkowski, Dyrektor Handlowy ZM Mościbrody Grzegorz Chwaszczewski, Kierownik skupu ZM Mościbrody Andrzej Nowosielski, Kupiec AUCHAN Polska Kazimierz Kosiński oraz Kupiec AUCHAN Polska Adam Łagodziński.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem