Aktualności

W sobotę, 11 marca br. hodowcy oraz pracownicy „POLSUS” wzięli udział w promocji mięsa i wędlin ze świni puławskiej.
Promocja odbyła się w dwóch sklepach AUCHAN – w Warszawie w Wola Parku przy ul. Górczewskiej oraz w Piasecznie.

Celem promocji mięsa i wyrobów ze świni puławskiej było szerzenie wiedzy wśród konsumentów nt. walorów smakowych, wartości odżywczych oraz budowanie patriotyzmu konsumenckiego.
Promocja wspierana była degustacją  grillowanej karkówki, boczku oraz białej kiełbasy.

Na przygotowanym stoisku pod marką PEWNI DOBREGO klienci zainteresowani zakupem mięsa lub wędlin mogli uzyskać informacje dotyczące żywienia, utrzymania czy pochodzenia tej rasy świń bezpośrednio od hodowców.

W Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w dniu 19.01.2023 r. odbyła się Naukowa Konferencja Pszczelarska „ NAUKA PRAKTYCE”.
Spółka POLSUS-AGRO była jednym ze sponsorów tego wydarzenia, w którym udział wzięli Prezes POLSUS-AGRO – Adam Zboina, Wiceprezes – Zbigniew Bajda oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej – Łukasz Niedziela.
Podczas spotkania odbyła się degustacja wyrobów wędliniarskich z mięsa świń rasy puławskiej. To najstarsza polska rasa świń stanowiąca dziedzictwo kulturowe regionu lubelskiego oraz potencjał produkcyjny Lubelszczyzny.
Celem degustacji było przybliżenie prawie 100 letniej historii świń tej rasy oraz szerzenie wiedzy wśród uczestników konferencji na temat walorów smakowych, kulinarnych i wartości odżywczych mięsa uzyskanego z tej rasy świń.

Brak planu działalności rolnośrodowiskowej. Ubiegając się o płatność nie trzeba przygotowywać planu działalności rolnośrodowiskowej.

Zmiana podejścia do poziomu zobowiązania. Nie trzeba utrzymywać liczby zwierząt w pierwszego roku zobowiązania, np. w pierwszym roku jest 30 loch, w drugim roku 25 loch. Należy jednak pamiętać, że liczba zwierząt nie może być mniejsza niż minimalna, czyli 10 lub 15 w zależności od daty utworzenia stada.

Pomorsko – Kujawski Związek Hodowców Trzody Chlewnej wraz ze Spółką POLSUS – AGRO zorganizował spotkanie hodowców z Okręgu Północnego w Ostromecku 30 listopada 2022 r.

Hodowców oraz zaproszonych gości przywitał Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” Pan Andrzej Kabat.

W dniu 6.10.2022 r. w Kolonii Skrobów odbyła się narada robocza hodowców świń rasy puławskiej z województwa lubelskiego i mazowieckiego.

Organizatorem spotkania była Spółka POLSUS – Agro oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” i Regionalny Związek Hodowców i Użytkowników Świń Rasy Puławskiej „PUŁAWIAK”.

Naradę dotyczącą współpracy w zakresie sprzedaży tuczników do sieci AUCHAN Polska otworzył Adam Zboina – Prezes POLSUS – Agro Sp. z o.o, który podsumował skup świń rasy puławskiej za pośrednictwem spółki. Do Zakładów Mięsnych Łuków i Mościbrody w okresie od stycznia do września 2022 r. zostało sprzedanych w 4719 świń. Od czerwca br. do zakładu mięsnego w Łukowie zostało sprzedanych 37 loch. Powstały z nich pasztet i luncheon, które powiększył asortyment sprzedawanych produktów (wędliny, mięso surowe, mielone) w sieci sklepów Auchan Polska.

Przyglądamy się unikalnym dla Polski rasom trzody chlewnej. Idealnie, chociaż nie tylko, nadają się do przydomowych lub agroturystycznych gospodarstw. Charakteryzują się niezwykłymi cechami hodowlanymi i użytkowymi. Ich mięso jest cennym elementem naszego dziedzictwa kulinarnego. Co sprawia, że różnią się od popularniejszych, komercyjnych ras?

Dlaczego rodzime rasy są cenne?

Niedawno opisywaliśmy lokalne rasy świń z całego świata, posiadające unikalne cechy i oferujące aromatyczne, bardzo smaczne mięso: Dziesięć niezwykłych ras świń idealnych na wolny wybieg. Dzisiaj przyglądamy się rodzimym rasom z Polski, również cennych pod względem hodowlanym, historycznym i kulinarnym. Należą do nich rasa puławska, złotnicka biała oraz złotnicka pstra.

Link do pełnej wersji artykułu

Źródło: www.cenyrolnicze.pl

W dniu 17 sierpnia br. do Instytutu Genetyki i Biotechnologii Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu (wcześniej Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt) po niemal 20 latach przerwy wróciły świnie! Stało się to dzięki badaniom prowadzonym przez dr. Irene Camerlink.
Mała uroczystość z okazji faktycznego startu projektu miała miejsce w dniu 22 sierpnia.
Do badań zostały wybrane świnie rasy puławskiej ze stada hodowców Państwa Beaty i Stanisława Skorza z woj. mazowieckiego, objętego oceną wartości użytkowej prowadzonej przez Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”.

W ramach konkursu „Innowacyjny Farmer 2022 roku” odwiedziliśmy gospodarstwo Wojciecha Kępki, który zajmuje się chowem świń niecodziennej genetyki.

Innowacje w rolnictwie kojarzą się zwykle z zaawansowanymi technicznie systemami teleinformatycznymi, czy wykorzystaniem nowoczesnych środków produkcji. Czy innowacją można nazwać chów rasy świń, które lata świetności mają dawno za sobą? Naszym zdaniem zdecydowanie tak, zwłaszcza gdy przynosi ona rolnikowi zysk i stabilizację.

Wojciech Kępka z powiatu kwidzyńskiego na pomorzu prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 100 hektarów. Uprawia w nim….

Link do artykułu i filmu

Źródło: www.farmer.pl

Od 2 do 15 lipca 2022 r. można się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie w ramach „Nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów świń”.

Ze wsparcia mogą skorzystać rolnicy, w których gospodarstwach między 1 kwietnia a 30 czerwca 2022 r. urodziły się świnie. Zwierzęta te muszą być oznakowane i zgłoszone do systemu IRZ ARiMR do 15 lipca 2022 r. By ubiegać się o tę pomoc, hodowca trzody chlewnej musi również realizować przynajmniej jedno z 12 działań prośrodowiskowych. Ich pełna lista jest wymieniona we wniosku o przyznanie dofinansowania. Znajdują się na niej m.in. prowadzenie działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego, stosowanie zasad produkcji integrowanej czy korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

W dniu 12.05.2022 r. w Mościbrodach odbyło się seminarium dla hodowców świń rasy puławskiej pt. „Ochrona zasobów genetycznych świń rasy puławskiej a produkcja mięsa wysokiej jakości”.

Organizatorami seminarium był Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”, POLSUS – AGRO Sp. z o.o. i Regionalny Związek Hodowców i Użytkowników Świń Rasy Puławskiej „PUŁAWIAK”.

Seminarium otworzył Adam Zboina – Prezes Spółki POLSUS - AGRO.
Następnie głos zabrał Andrzej Kabat - Prezes PZHiPTCh „POLSUS”, który przedstawił bieżącą sytuację w hodowli świń, trudności z którymi mierzą się hodowcy oraz działania dążące do poprawy sytuacji w branży podjęte przez Zarząd Główny „POLSUS”.

W tym roku PZHiPTCh „POLSUS” zaprezentuje ofertę hodowców i swoją podczas kilku imprez targowych pod hasłem „Promocja świń hodowlanych jako PRODUKTU POLSKIEGO”.
Spotkamy się:
• 11-12 czerwca w Bratoszewicach podczas Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych
• 2-3 lipca w Minikowie podczas Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH
• 1-3 lipca w Sitnie podczas XXXIV Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych
Zapraszamy na nasze stoisko informacyjne oraz degustację wyrobów z wieprzowiny.
Nasza obecność na targach jest możliwa dzięki wsparciu Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

Zespół „POLSUS”

„POLSUS” przygotował dla hodowców aplikację internetową MojeStado.
Panel logowania do nowej aplikacji (systemu) znajduje się na stronie głównej www.polsus.pl. Aplikacja działa zarówno na komputerze, jak i na telefonie.
Aplikacja umożliwia hodowcom stały dostęp do informacji przechowywanych i przetwarzanych w Centralnej Bazie Internetowej (CBI) „POLSUS” za pośrednictwem przeglądarki internetowej.
Dane dotyczą hodowli, w tym wyników oceny wartości użytkowej i hodowlanej zakwalifikowanych do hodowli zwierząt. Hodowcy mogą przeglądać kartoteki swojego stada. Jeżeli pod oceną jest kilka stad, to można wybrać stado, którego dane chcemy przeglądać. Poszczególne kartoteki zawierają syntezę informacji zawartych w wielu różnych tabelach systemu POLSUS-Trzoda i CBI.
Zachęcamy do korzystania z MojegoStada.

Zespół „POLSUS”

Hodowco!
Instytut Zootechniki PIB utworzył grupę na portalu Facebook GRUPA: KUPIĘ – SPRZEDAM – ZWIERZĘTA RAS ZACHOWAWCZYCH – BYDŁO i ŚWINIE, która przeznaczona jest dla hodowców i przyszłych hodowców ras objętych programami ochrony zasobów genetycznych i służy ściśle wymianie informacji na temat kupna/sprzedaży zwierząt ras zachowawczych.

Link do grupy: https://www.facebook.com/groups/1407532836347383

 

Komisja Europejska zaakceptowała nasz plan pomocy dla producentów trzody chlewnej – poinformował dziś wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk
- To dobra wiadomość dla polskich rolników – podkreślił podczas konferencji prasowej szef resortu rolnictwa i dodał, że (…) wsłuchując się w głosy rolników wprowadziliśmy zmianę w rozporządzeniu i wnioski będzie można już składać od 15 lutego do końca kwietnia br. O planie pomocy producentom trzody chlewnej mówił również sekretarz stanu Ryszard Bartosik.
- Formularz wniosku będzie dostępny na stronie ARiMR i będzie go można składać w formie elektronicznej oraz osobiście w biurach powiatowych ARiMR – informował wiceminister Bartosik.

Pod hasłem „Tradycyjne wyroby z „puławiaka” publikujemy oryginalne przypisy na znakomite i zdrowe swojskie wyroby z mięsa świń rasy puławskiej, m.in. na kiełbasę, kaszankę, salceson.
Autorem przepisów jest Adam Zboina – Prezes POLSUS-AGRO Sp. z o.o. i jednocześnie hodowca świń puławskich z woj. mazowieckiego.
Wszystkie przepisy znajdziecie TU.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem