Aktualności

Apeluję do Rolników, właścicieli gospodarstwa utrzymujących świnie w obszarach objętych ograniczeniami w związku z ASF o jak najszybsze sporządzenie planów bezpieczeństwa biologicznego oraz ich zatwierdzenia u właściwego powiatowego lekarza weterynarii przed datą 31 października 2021 r.
dr n. wet. Mirosław Welz, Główny Lekarz Weterynarii 

Odporna, opiekuńcza, mleczna – Kępka o rasie puławskiej

Wojciech Kępka
jest hodowcą świń rasy puławskiej z województwa pomorskiego. Jak podkreśla w rasie tej zadziwia go to, że jest  bardzo opiekuńcza i bardzo mleczna.
– Hodowlą rasy puławskiej zajmuję się od 2017 roku. W styczniu tamtego roku przyjechały do mnie pierwsze loszki remontowe oraz knurek rozpłodowy. Od tamtego czasu prowadzę hodowlę tejże rasy – mówił Kępka. – Skłoniło mnie do tego to, że jest to rasa zachowawcza. Drugą kwestią są dodatkowe profity z tego, że hodowca decyduje się hodować taką rasę zachowawczą – dodał.
Jak informuje hodowca, obecnie jego stado liczy 44 lochy oraz 4 knurki rozpłodowe. Kępka nie planuje zwiększać pogłowia

95 lat temu prof. Zdzisław Ludwik Zabielski rozpoczął prace hodowlane nad doskonaleniem świń gołębskich. Dziś to rasa puławska. Obchody tak znamienitego Jubileuszu odbyły się 7 września 2021 roku we Dworze Mościbrody w woj. mazowieckim. Organizatorem był PZHiPTCh „POLSUS”. Patronat honorowy nad spotkaniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.
Wydarzenie zostało sfinansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

patronat

Producenci świń, którzy utrzymują lub utrzymywali świnie w siedzibach stada położonych na obszarze objętym restrykcjami w związku z ASF, mogą składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej od 28 sierpnia 2021r. do 30 listopada 2021 r.
ARiMR informuje:
Uruchomienie pomocy dla producentów świń z terenów objętych restrykcjami w związku z ASF wynika z § 13zl rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.) – zmiana opublikowana w dniu 20 sierpnia 2021 r., w Dz. U. pod pozycją 1528. 

W dniu 7 września 2021 roku we Dworze Mościbrody (woj. mazowieckie), odbędzie się impreza plenerowa pod nazwą „Rodzima rasa puławska - polska hodowla z tradycją”. Wydarzenie jest organizowane przez Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”, dzieki środkom pozyskanym z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Głównym celem zadania jest przybliżenie 95-letniej historii pracy hodowlanej nad rasą puławską i wskazanie możliwości produkcji wieprzowiny oraz wyrobów na bazie tej rasy. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy.

W dniach 23 czerwca w Minikowie i 8 lipca w Bogucinie odbyły się warsztaty, przygotowane i przeprowadzone w ramach zadania „Jak w dobie ASF zwiększyć konkurencyjność polskiej wieprzowiny?”, finansowanego z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Organizatorem spotkań był PZHiPTCh "POLSUS". 

Ogłoszenie Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w obszarze rozwój produkcji prosiąt, w terminie od dnia 21 czerwca 2021 r. do dnia 19 sierpnia 2021 r.

Dnia 25.11.2020 roku dyrektor Instytutu Zootechniki PIB zatwierdził Program ochrony zasobów genetycznych świń rasy puławskiej.
Główne zmiany:
1. Docelowa liczebność stada podstawowego wynosi minimum 3000 loch.
2. Koniecznośc spełnienia minimum standardów w zakresie higieny i warunków utrzymania świń. Hodowca składa zaświadczenie wydane przez PLW lub lekarza IW.
3. Wprowadzono standardy utrzymania świń wyższe niż minimalne warunki utrzymania. Zalecenie dla hodowcy wyboru minimum dwóch dodatkowych elementów poprawy dobrostanu. Hodowca składa oświadczenie.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem